28 Ekim 2014 Salı

La Roche Posay Effaclar Duo +

La Roche Posay Effaclar Duo, benim 4 sene önce tanıştığım ve ihtiyaç duydukça aldığım bir ürün. Birkaç ay önce yenisini almak için eczaneye gittiğimde Effaclar Duo + isimli yeni bir versiyonunun çıkmış olduğunu gördüm. Klasik Effaclar Duo ile aynı amaca hizmet ediyor: Cilt bozukluklarını azaltmak, akne ve akne lekelerine karşı savaşmak, tıkalı gözenekleri açmak. Fakat yeni versiyonda içerikte yenilikler yapılmış. Ambalajın üzerinde yeni jel-krem dokuya sahip olduğu, daha uzun süre matlık sağladığı ve ciltte yağlı bir his bırakmadığı yazıyor ki bence klasik Effaclar Duo da aynı özelliklere sahip.

Benim cildim daha önceki postlarımda da belirttiğim gibi akneye meyilli değil. Sadece mevsim dönüşlerinde ve stresli olduğum dönemlerde geçici sivilcelenmeler yaşıyorum. Bu sonbahar sivilcelerim her zamankinden daha fazlaydı. Bu yüzden düzenli bir şekilde Effaclar Duo + kullanarak bu sorunu çözmeye çalıştım. Bu süreç içerisinde gözlemlerim şu şekilde oldu:

- Yarı akışkan jel kıvama sahip, ciltte dağılımı ve emilimi ideal. Nemlendirici ile ya da tek başına kullanımı mümkün. Ben sadece geceleri, nemlendirici olmadan kullanmayı tercih ettim.
- Olumsuz bir özelliğinden bahsedeyim: Benim cildimi maalesef yağlandırdı. Klasik Effaclar Duo'da böyle bir sorun yaşamamıştım. Yeni formülasyon bana uymadı sanırım.
- Sivilcelerin iyileşmesine etkisi oldukça yavaştı. Bu durum haliyle hoşuma gitmedi. Klasik Effaclar Duo'yu kullandığım dönemlerde daha hızlı etki aldığımı hatırlıyorum. Tabii bu durum herkesin cilt tipine, yaşına, sahip olduğu akne çeşidine, hatta beslenme düzenine bile bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bende yavaş etki gösteren bu ürün sizde çok hızlı ya da sıfır etki gösterebilir. Bu tarz spesifik ürünlerde kesin yargılar yapmaktan kaçınıyorum. Yalnız şunu söyleyebilirim: Bu üründen çok verim alamayıp lokal olarak Reviva Labs %10 Glycolic Acid Cream kullanmaya başladım ve sivilcelerim iki gün içerisinde iz bırakmadan söndü. Glikolik asidin doğrudan akneye etkisi var mı bilmiyorum ama gözenekleri harika bir şekilde arındırdığını ve cilt yüzeyini yenilediğini daha önceki tecrübelerimden biliyorum.

Yukarıda bahsettiğim durumlardan ötürü La Roche Effaclar Duo + çok yüksek verim alamadığım ve haliyle memnun kalmadığım bir ürün oldu. Sizin akneyle savaşmada memnun kaldığınız ürünler var mı? Yorum bırakırsanız incelemek isterim. 

23 Ekim 2014 Perşembe

Kiehl's Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque

Kiehl's Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque ile 2011 yılında, Kiehl's Türkiye pazarına yeni girdiğinde tanışmıştım. Haziran ayında Gözde ile Armada Kiehl's mağazasına gittiğimizde maskeye ihtiyacım olduğu ve aklımda başka seçenek olmadığı için tekrar aldım. 

Normal, karma ve yağlı ciltlere önerilen maske cildi derinlemesine temizlemeyi ve gözenekleri arındırarak küçültmeyi hedefliyor. Ben haftada 1, bazen de 10 günde bir kullanıyorum. Temizlenmiş cildime uygulayıp yaklaşık 10 dakika bekletiyorum.
Bir kil maskesinden beklediklerim: Cildimden kolay durulanması ve t bölgemdeki fazla yağı arındırması. Kiehl's Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque ikisini de yerine getiriyor. Cildimi kurutmuyor veya nemsizlik sorunu yaşadığım yanaklarımı germiyor.
Gözenek küçültme vaadine gelince; bu maskeye özgü bir özellik olduğunu düşünmüyorum. Evde hazırlayıp kullandığım toz kil maskeleri de tıpkı bu maske gibi gözeneklerin görünümünü bir sonraki kullanıma kadar bir miktar azaltıyor. Gözeneklerin görünümünü tamamen yok etmek mümkün olmasa da, bu tarz ürünlerle görünümlerini azaltmak mümkün; tabii ki sürekli kullanım ile. Ben henüz gözenekleri yok eden, silen bir ürünle karşılaşmadım. Ve böyle vaadlerle satılan ürünlere de pek inanmıyorum.

Ürünün kendine özgü doğal bir kokusu var. Beni rahatsız etmedi. Fakat bu ürünle alakalı iki olumsuz konudan bahsetmek istiyorum:
- Birincisi ambalajı. Kesinlikle tüpte olmasını tercih ederdim. Hem hijyenik olması hem de daha uzun süre dayanabilmesi için. Kil çabuk kuruyabilecek bir içerik.
- İkincisi boyutu. 142 gram olması uzun süre kullanmanızı sağlıyor fakat tek bir maskeye bağlı kalmak zorunda bırakıyor. Benim gibi farklı maskeler kullanmayı sevenler için 50 ml ya da 75 ml gibi farklı boylarda satılabilirdi ki Kiehl's bazı ürünlerinde bunu yapıyor.

Bittiği zaman tekrar alır mıyım çok emin değilim. Daha küçük gramaja sahip ürünlere yönelmek daha mantıklı geliyor. Zaten söz konusu kil maskesi olunca hemen hemen hepsinin aynı etkiye sahip olduğunu düşünüyorum. Çok yüksek beklentiye girmemek lazım. Sizin beğendiğiniz maskeler hangileri?

Bu seriden incelemesini yazdığım diğer ürünler:
-Kiehl's Rare Earth Deep Pore Daily Cleanser
-Kiehl's Rare Earth Pore Minimizing Lotion

20 Ekim 2014 Pazartesi

Fresh Line Powder Skin Polisher

Peeling, eksfoliyan ve scrublar (hangisini tercih ediyorsanız) benim cilt bakım rutinimin temel parçalarından. Son 1 yılda cilt bakım rutinim ve ürün tercihlerimdeki değişiklikler nedeniyle fiziksel soyuculara karşı biraz mesafeliyim diyebilirim. Fiziksel soyucuları azaltıp kimyasal soyuculara yöneldim ve sonuçtan çok memnun olduğum için bir aksilik olmadığı sürece bu şekilde devam edeceğim. 
Kimyasal soyucu olarak Derma E Overnight Peel kullanıyorum, bu üründen çok memnunum. Fiyat, içerik, performans olarak kusursuz olduğunu düşünüyorum. Fiziksel soyucu olarak ise ayda bir kere ise Fresh Line Demetra Skin Salve Remedy Powder Skin Polisher kullanıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Mart ayında satın almıştım.

Kutudan bir adet karıştırma kabı, karıştırma çubuğu ve kavanoz çıkıyor.

Ürün bu şekilde kavanozda geliyor.

Fotoğrafta göreceğiniz üzere toz yapıda. İncelik olarak una benzetebilirim. 

Aynı zamanda içinde öğütülmemiş yulaf taneleri var. Karıştırma kabında 5 ml ve 10 ml olmak üzere iki farklı işaret var. 5 ml su ve 5 ml tozdan ekleyip karıştırma çubuğu ile karıştırıyorum ve biraz bekletiyorum ki yulaf taneleri suyu çekip yumuşayabilsin. Daha sonra temizlenmiş cildime masaj yaparak uyguluyorum. İçerisinde çeşitli bitki yağları olduğu için çok konforlu bir uygulama sağlıyor. Bu şekilde bir-iki dakika nazikçe masaj yaptıktan sonra ise cildimi yıkayıp nemlendiricimi sürüyorum. Cildimi çok güzel arındırıyor ve bunu içerisinde cildi tahriş edecek tanecikler barındırmadan sağlıyor. Benim için en büyük artısı bu. Haftada 1-2 kere kullanımı mümkün fakat ben yukarıda bahsettiğim kimyasal soyucuyu da kullandığım için bu ürünü ayda bir kere kullanmaya çalışıyorum. 

Fiyatı 50 tl idi, ben Gözde'nin indirim çeki ile 40 tl'ye almıştım. 50 ml bir ürün için gayet uygun bir fiyat, üstelik içeriği de oldukça güzel. Biraz çabuk tükeniyor, bu fotoları çektiğimde neredeyse ağzına kadar doluydu, aradan geçen zamanda 1/3'ünü bitirdim. 
Armada Fresh Line mağazasından edinebilirsiniz. Yakınlarınızda Fresh Line yok ise Dermalogica ve Bobbi Brown'a da bakabilirsiniz. Sephora da yakın zamanda buna benzer Metamorphosis Exfoliating Powder isimli bir ürün çıkardı; fakat Türkiye'de satışa çıkıp çıkmadığı hakkında herhangi bir bilgim yok. Tekrar ulaşma şansım olursa (ki büyük ihtimalle olmayacak) tekrar almayı isterdim.

16 Ekim 2014 Perşembe

Neler Bitirdim: 21

1) Lush Ocean Salt Face & Body Scrub: Lush'ın hem yüz hem de vücut için kullanılabilen scrublarından biri. Ben vücudumda kullanmak için almıştım. Sert olarak tanımlayabileceğim taneciklere sahip. Peeling etkisi gayet iyiydi. Yalnız her kullandığımda vücudumda yanma hissettim, içeriğinde bol miktarda bulunan deniz tuzundan dolayı olduğunu tahmin ediyorum. Bu benim için negatif bir durumdu. Bu yüzden tekrar alıp almamakta kararsızım. Diğer alternatiflere göz attıktan sonra karar vereceğim.

2) Lush Let The Good Times Roll Face & Body Cleanser: Yazısını yazamadan bitirdim. Peeling etkili bir temizleyici. Lush'ın diğer yüz temizleyicileri gibi katı formda. Su ile yumuşattıktan sonra uygulanıyor. Bunu haftada bir-iki kere duşta kullandım. Peeling etkisini çok beğendim, kremsi yapıda olduğu için uygulama sırasında herhangi bir sorun yaşamadım. Tek olumsuz yanı duruladıktan sonra ciltte hafif yağlı bir tabaka bırakması. Çok kuru ciltlerin hoşuna gideceğini düşünüyorum. Tekrar almayı düşünmüyorum; zaten ihtiyacım olan bir ürün değildi. Mağazadaki görevli çok övünce merak edip almıştım.

3) Derma E Soothing Moisturizing Creme: Geçen sene Vitacost'tan yaptığım alışverişlerden birinde sepete hediye olarak eklenmişti. Hassas ciltlere uygun, benim cildimde hassasiyet olmadığı için bu yönünü değerlendiremiyorum. Krem jel arası bir yapısı var, nemlendirme performansı ortaydı. Bu ürüne hep nötr kaldım, bu yüzden uzunca süre elimin altında süründü. Son kullanma tarihi yaklaştığı için el kremi olarak kullanıp bitirdim. 

4) Kiehl's Epidermal Re-Texturizing Micro-Dermabrasion: Yazısına şuradan ulaşabilirsiniz.

5) Down Under Naturals Argan Vücut Losyonu: Lilakutu alışverişimde hediye olarak gelmişti. Kokusu bana çok hitap etmedi, nemlendirme performansı bahar-yaz için yeterliydi. 

6) Avene Triacneal: %6 oranında glikolik asit içeren, cilt düzensizlikleri için önerilen bir krem. Ben bu ürünü zaman zaman cildimde stresten dolayı çıkan sivilceler üzerinde kullanmak için almıştım. Sarı renge sahip ve koyu merhem kıvamında. Kötü bir kokusu var, ilacı anımsatıyor bana. Tam 1 yıl kullandım, içinde biraz daha var ama son kullanma tarihi geçtiği için atıyorum. Sivilceler üzerinde etkisi çok iyiydi, aynı zamanda içeriğindeki glikolik asitle soyma işlemi gerçekleştirdiği için severek kullandım. 

7) Monoi Tiki Tahiti: Vitacost'tan aldığım bu saf monoi yağını geçen ay bitirmiştim ama ambalajını banyoda unuttuğum için bu ayın bitenlerine dahil ettim. Bu çok amaçlı bir yağ. Vücut kremi olarak, saç maskesi olarak, bronzlaştırıcı olarak kullanılabiliyor. Ben bronzlaştırıcı olarak kullandım ve sonuç mükemmeldi. Çok hızlı ve güzel bir bronzluk sağlıyor; bunun yanı sıra buram buram vanilya kokuyor. Gelecek yaz mutlaka yenisi alınacak.

8) The Body Shop Seaweed Clarifying Toner: İndirimde görünce makyaj temizleyici olarak kullanmak için almıştım. Dolayısıyla tonik olarak nasıl etki ettiğini bilemiyorum. Makyaj temizleyici olarak fena değildi.

9) Giovanni Vitapro Fusion Leave-in Hair Treatment: Bu ürünün bittiğine o kadar üzüldüm ki. Durulanmayan bir conditioner. İçeriği harika, saçları çok güzel nemlendiriyor ve sertleşmesini engelliyor. Belçika'da Giovanni satan bir yere henüz rastlamadım. Gittiğim yerlerde aramaya devam ediyorum ama sanırım bulamayacağım.

10) Nivea Natural Oil Shower Oil: Kruidvat'ta görüp meraktan almıştım. Yarısından fazlası yağdan oluşuyor ve ıslak cilde uygulandığı anda köpürmeye başlıyor. İlk kullanımlarda köpüren bir yağ ile yıkanma? fikri tuhaf gelse de zamanla alıştım ve beğenerek kullandım. Kokusu muhteşem, bebek kremi gibi kokuyor. Vücutta yağ kalıntısı bırakmıyor. Yerine Yves Rocher'nin duş yağını aldım.

11) Yves Rocher Culture Bio Shower Cream: Favori duş jelim. Bittikçe alıyorum.

12) Yves Rocher Exfoliation Shower Gel: Bu yaz sonunda satışa çıkan bu peeling etkili duş jelini mağazada görünce denemek üzere almıştım. İçeriğinde çok yoğun olmayan tanecikler var ve çok hafif bir peeling etkisi veriyor. 

13) Marvis Classic Strong Mint ve Aquatic Mint: Marvis'ten çok memnunum, sanırım bilmeyen yoktur. Classic Strong Mint'in yenisi açıldı bile.

14) Clarins Men Revitalizing Gel ve Super Moisture Gel: Clarins uzmanı tarafından çok övülerek verilmişti. İkisi de birbirine benziyor, hatta içerikleri de neredeyse aynı. Cildimi yağlandırmadan nemlendirdiler fakat içerik ve fiyat arasında uçurum olduğundan orijinal boylarını alacağımı sanmıyorum.

15) Ysl Top Secrets Natural Action Exfoliator: İçeriğinde granül olmayan bu eksfoliyanı uzun zamandır merak ediyordum. Deneme boyunu 3 kere kullandım ve cildim üzerinde herhangi bir etkisini gözlemlemedim. Her seferinde cildimi temizleme sütü ile ovuyormuşum gibi hissettim. Belki de etkisini uzun vadede gösteren bir üründür, bilemiyorum. Orijinal boyunu almaya değer bulmadım.

16) Lush Dream Cream: Yoğun yapılı ve emilimi zaman alan bir vücut kremi. Çok kuru ciltlere uygun olduğunu düşünüyorum, benim için fazla ağırdı. 

10 Ekim 2014 Cuma

Gosh Velvet Touch Line Perfector

Şuradaki alışveriş yazımda Gosh Velvet Touch Line Perfector isimli primerı aldığımdan bahsetmiştim. Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum, artık yorumlarımı yazabilirim.
Yapısı köpük kıvamında, Loreal'in bu tarz bir bazı var, ona çok benzettim. Ciltte dağılımı çok kolay, makyaj için kaygan ve yumuşak bir zemin hazırlıyor. Üzerine uyguladığım renkli nemlendirici ve fondötenin dağılımını kolaylaştırıyor. Benim en çok sevdiğim özelliği bu oldu kesinlikle. 

Ben karma bir cilde sahibim, yanaklarımdaki nemsizlikten dolayı bazen ten ürünleri kabuklanma yapabiliyor. Bu ürünü kullandığımda bu sorunu hiç yaşamadığımı farkettim. Silikonlu yapısı cilt üzerinde makyaj için ideal bir taban hazırlıyor. Gözeneklerin görünümünü azaltıyor. Bunun dışında arada sırada kapatıcı öncesi göz çevremde de kullanıyorum, kapatıcının çizgilere dolma riskini minimuma indiriyor. Hassas bir göz çevresine sahipseniz bunu denemenizi tavsiye etmem tabii. Ben herhangi bir sorun yaşamadım şimdilik.

Makyajın kalıcılığını etkilediğini gözlemlemedim. Eğer sadece makyaj uygulamasını kolaylaştıracak bir ürün arayışındaysanız faydalı bir ürün olabilir. Kuru ve aşırı yağlı ciltler hariç herkes sever diye tahmin ediyorum. Diğer primerlar gibi bu ürünün içeriğinde de bolca silikon var. Bu durum pek hoşuma gitmediği için sık kullanmamaya çalışıyorum; burada cilt temizliği de çok önemli. Ben günlük bakım rutinimi hiç aksatmıyorum. 
Gosh artık Türkiye'de Gratis'te satılıyor, fakat bu ürün var mı bilmiyorum. Bir takipçimiz Instagram'de bu ürünün reyonda olmadığını yazmıştı. Markanın başka primerları da var.

2 Ekim 2014 Perşembe

Derma E Hydrating Cleanser & Andalou Naturals Meyer Lemon Creamy Cleanser

Son bir yıldır cilt bakım rutinimde iki adet temizleyici kullanıyorum: Derma E Hydrating Cleanser ve Andalou Naturals Meyer Lemon Creamy Cleanser. Ürünlerin tanıtımına geçmeden önce cilt tipimi tekrar hatırlatmak istiyorum: Karma cilde sahibim. Yanaklarım nemsizken t bölgem yağlanmaya meyilli. Özellikle kışın cildimdeki nemsizlik artıyor bu yüzden cildimi daha fazla kurutmayacak temizleyiciler seçmeye özen gösteriyorum.

Derma E Hydrating Cleanser kuru ve normal cilt tiplerine öneriliyor. Benim bu ürünü seçmemin temel nedeni içeriğiydi. İçerik listesinin en başlarında gliserin, allantoin, panthenol, hyalüronik asit gibi cildi nem dengesini koruyacak yatıştırıcı maddeler var. Bunun yanı sıra sülfat, mineral yağ, lanolin ve paraben içermiyor. %100 vegan ve cruelty free. Parabene çok takılmıyorum fakat içeriğinde sülfat ve mineral yağ olmaması hoşuma gitti. Çok akışkan bir yapıya sahip. Çok aşırı köpürmüyor, aynı zamanda cildi gayet güzel temizliyor. 

Ben iki pompa ürünü avucumda köpürtüp ıslak yüzüme uyguluyorum. Ürünü 2013 Kasım gibi kullanmaya başladım ve şu an 3. şişemdeyim. Cildimi yıkadıktan sonra hiçbir gerginlik hissetmiyorum, bu yüzden başarılı olduğunu düşünüyorum. Kuru ve nemsiz ciltler için en iyi seçeneklerden biri. Ürünle alakalı tek şikayetim fazla parfümlü olması. Böyle güzel içerikli bir ürüne neden bu kadar parfüm doldurmuşlar bilmiyorum. Aynı sorun bu serinin serumunda da var. Bu konuyla alakalı şikayetimi üretici firmaya mail attım.
175 ml boyutundaki bu ürünü Vitacost'tan 10 Dolar gibi çok makul bir fiyata edinmiştim. Derma E artık Türkiye'de de satılıyor, bazı online sitelerde gördüm. Bu temizleyicisi çok pahalı değil ama 20 dolarlık krem ve serumlara 120 küsür tl fiyatlar biçilmiş. Ürünün tam içeriği şu şekilde:

Andalou Naturals Meyer Lemon Creamy Cleanser ise normal ve karma ciltlere uygun. Bu ürünü bu sene bahar aylarında kullanmaya başladım ve şu an 2. şişemdeyim. Oldukça kremsi bir yapısı var, çok çok az köpürüyor. Bu yüzden ben sabah cilt temizliğimde ve duşta kullanmayı tercih ediyorum. İçerik listesinin ilk sıralarında aloe vera, ayçiçek yağı, bal, limon ekstresi, jojoba yağı gibi maddeler var. Kremsi yapıya sahip olmasına rağmen temizleme performansını güçlü buluyorum, t bölgesindeki yağı gayet güzel temizliyor. Bu nedenle ürünün tam bir karma cilt temizleyicisi olduğunu düşünüyorum. Özellikle bahar ve yaz aylarında harika iş çıkarıyor.  Eğer cildiniz karmaysa ve mevsimsel kuruma belirtileri göstermiyorsa tüm sene kullanabilirsiniz.

Derma E'nin aksine doğal bir bal ve limon kokusuna sahip. Bu ürünü de Vitacost'tan 10 Dolar civarı bir rakama almıştım. 178 ml fakat krem formunda olduğu için daha hızlı bittiğini gözlemledim. Uygun fiyatlı olduğu için çok sorun değil aslında. Türkiye'de satışı yok. İçerik listesi:
1 Ekim 2014 Çarşamba

Alışveriş: Yves Rocher

Banyo ürünlerimiz bitmek üzere olduğu için dün Yves Rocher'ye gittim. Bio serisinin duş jellerini çok seviyorum bu yüzden ilk olarak 2 tane Organic Argan Oil Shower gel aldım. Bio serisi organik içeriklere sahip ve Yves Rocher'nin diğer ürünlerinin aksine organik sertifikalı. Benim cildimi kurutmadıkları için bittikçe alıyorum, çok yoğun köpürmeseler de temizleme performanslarını yeterli buluyorum.

Yine Bio serisinden Organic Shea Butter Shower Cream'den 2 tane aldım. Bio serisinden favorim bu, kaç tane bitirdim hatırlamıyorum. Yazısını ilerleyen zamanlarda yazacağım. 

Ve daha önce denemediğim iki farklı ürün. Bu ara duş yağlarına taktığım için Tradition De Hammam Shower Oil'a bir şans vermek istedim. Bakalım memnun kalacak mıyım? Serum Vegetal serisinden ise Cleaning Lotion aldım. Eksfoliasyon yapan bir temizleme losyonu. Hem makyaj temizleyici hem de tonik olarak kullanılabildiğini söylediler. Makyaj temizleyiciye her zaman ihtiyaç oluyor. Elimdeki bitince buna başlayacağım.

Jardins du Monde Purple Rice Soft Shower Cream'i daha önce de kullanmıştım, kokusunu seviyorum. Vanilla Exfoliating Shower Gel ise hediye olarak verildi. Bundan bir tane bitirmek üzereyim, içerisindeki küçük taneciklerin sağladığı hafif peeling etkisi hoşuma gitti.

Vücut kremim bitmek üzere olduğu için Repair Lotion Extra Dry Skin aldım, bu vücut kremini geçen kış da kullanmıştım. Yoğun yapılı, cildi ultra nemlendiren bir krem. 
Riche Creme Hand Cream denemek için alındı. Oat Silky Lotion ise okul çantama atılacak, taşıma kolaylığı bakımından bu tarz küçük ürünleri seviyorum.

Cotton Flower Shower Cream ve Orange Energizing Shower Gel. Portakallı olan hediye olarak verildi. Narenciye kokulu duş jelleriyle pek aram olmasa da deneyeceğim.

Son olarak Oat Shower Gel ve Vanilla Shower Gel yedekledim. Gördüğünüz gibi aldıklarımın büyük bir çoğunluğu duş jeli oldu. 50 Euroluk bir kuponum vardı; çok fazla birşeye ihtiyacım olmadığı için duş jeli yedeklemek için harcamaya karar verdim. Bizim evde duş jeli çok fazla tüketiliyor, özellikle 200 ml olanlar çok hızlı bitiyor. Aslında parfüm almak için kullanmayı düşünüyordum ama online mağazada %50 indirimde olan parfümlerin mağazada indirimsiz fiyattan satıldığını görünce vazgeçtim. Parfümleri online mağazadan almayı düşünüyorum. Sizin Yves Rocher'den severek kullandığınız, tavsiye edeceğiniz ürünler var mı?